Zde najdete nejčastější dotazy z naší anonymní online poradny, které vám mohou pomoci se zorientovat. Ve formuláři níže se můžete zeptat na cokoliv, co přímo souvisí s rakovinou prostaty či varlat.
Muži s diagnostikovanou rakovinou čelí velkému psychickému tlaku. I proto nabízíme psychologickou podporu, která je určena vám i vašim nejbližším.
-
Inkontinence po odstranění prostaty
Jsem po odstranění prostaty, trápí mne ale přetrvávající inkontinence. Cvičím denně Kegelovy cviky, ale posun není v posledních měsících viditelný. Jak dlouho může tento nepříjemný stav po operaci obvykle trvat ? Co jinak mohu proti inkontinenci dělat?
MUDr. Vanda Adamcová: Obecně ke stabilizaci stavu inkontinence dochází 1-2 roky po operaci s tím, že maximální zlepšení bývá v prvním půl roce. U malého procenta pacientů je inkontinence trvalá.
Určitě bych doporučila cvičení pod vedením odborníka – fyzioterapeuta, který se věnuje posilování pánevního dna. Pokud by i přes tuto intervenci inkontinence přetrvávala, doporučila bych dovyšetření na pracovišti, které se věnuje mužské stresové inkontinenci.
-
Jak se provádí screening karcinomu prostaty ?
MUDr. Vanda Adamcová: Screening karcinomu prostaty je určen pro muže mezi 50-70 let (oficiálně 69+364 dnů).
Odběr PSA provádí praktický lékař nebo urolog. Praktický lékař odesílá k urologovi, pokud je hodnota PSA 2x po sobě více jak 3,0.
Vyšetření přes konečník patří mezi základní vyšetření – provádí ho nejenom urolog, ale měl by ho pravidelně provádět pravidelně i praktický lékař u všech pacientů (muži i ženy) – vyšetřuje se nejenom prostata, ale i konečník.
-
Rakovina prostaty u starších mužů
Byla mně zjištěna rakovina prostaty, údajně v počátku a lékař mi jednoznačně doporučil 3 měsíce počkat, že v mém věku (78) je značný předpoklad, že se nemoc již nešíří. Jsem z toho dost nervózní, zda je to správné.
MUDr. Vanda Adamcová: Závisí na věku, fyzické kondici, PSA, vyšetření přes konečník, histologickém nálezu z biopsie apod. Pokud je nádor málo agresivní, PSA je nízké, tak víme, že sledování je bezpečná metoda.
-
Mám něco s prostatou
Mám něco s prostatou. Něco v krvi našli a prý je to mizivé množství. Může to být rakovina? Prý by to mohla být jen zvětšená prostata a ta určitě je, protože musím často na malou.
MUDr. Vanda Adamcová: Standardně se z krevních testů hodnotí hladina PSA (prostatický specifický antigen). Zvýšené hodnoty mohou být ovlivněny různými faktory. Proto je důležité opakovat odběr krve za 6-8 týdnů. Před tímto opakováním je vhodné po dobu jednoho týdne vynechat jízdu na kole a sexuální aktivitu. Zvýšená hladina PSA může být způsobena zánětem, benigní hyperplazií prostaty (zvětšená prostata) nebo nádorem.
Určitě bych doporučila konzultaci s urologem, který zhodnotí krevní testy a další vyšetření a případně doporučí další postup. Může předepsat léky, které snižují potřebu močení.
-
Opakované záněty močového měchýře u starších mužů
Je mi 70 let. Mám opakující se záněty močového měchýře. Může to být předzvěst, příznak rakoviny prostaty?
MUDr. Vanda Adamcová: Opakované záněty močového měchýře u starších můžu většinou znamenají, že je zhoršený odtok moči z močového měchýře. Zhoršení otoku moči může mít vícero příčin, proto je bych určitě doporučila vyšetření na urologii.
-
Jezdím na kole, je to riziko pro rakovinu prostaty?
Biopsií mi byla zjištěna rakovina prostaty. Vzhledem k tomu, že byla zachycena včas, tak mi ošetřující lékař řekl, že zatím není bezpodmínečně nutné nějaké radikální řešení. Nemám žádné potíže a mám velmi rád cyklistiku. Mohu s rakovinou jezdit na kole, nebo zda je nějaké riziko, že se tím nádor může zhoršit?
MUDr. Vanda Adamcová: Jízda na kole ani jiná fyzická aktivita není škodlivá. Pouze před odběrem PSA je vhodné kolo týden vynechat, aby nebyla hodnota zkreslená.
-
Stydím se za svou nemoc
Nedokážu o svém onemocnění mluvit. Přijde mi to ponižující, stydím se.
Mgr. Marek Rubricius: “Pocity studu jsou časté. Vždy jde ale o mylné uchopení problému. Jde o onemocnění, které může postihnout jakoukoliv část těla. To, že se nemoc týká intimních partií, tento úhel pohledu prohlubuje.
Jde hlavně o to nemoc překonat, ostatní je podružné. Přesto, mluvte o vašich zdravotních obtížích jen tehdy, kdy sám chcete, s kým chcete a způsobem, který Vám vyhovuje. Nemoc nenese vizuální stigma a nikdo to na Vás nepozná. V případě potřeby nás dále kontaktujete, určitě nalezneme společné řešení.”
-
Jak o nemoci mluvit se svým okolím?
Mám čerstvě diagnostikovanou rakovinu prostaty a nevím, jak fungovat. Jak mám mluvit s dětmi, když nevím, zda to všechno dobře dopadne? Jak se mám motivovat v práci, která mi přestává dávat smysl?
Mgr. Marek Rubricius: “Většina lidí prochází po oznámení diagnózy určitými fázemi vyrovnávání se s mezními, existenciálními momenty. U každého v jiném tempu, ale je obvyklé počáteční výrazné rozhození každodenního rytmu. Často u nich dochází i k přehodnocení životních priorit.
Dejte si čas na přijetí dle Vašich možností a potřeb. Neexistuje recept na vzorové jednání. Je to vždy velmi individuální záležitost. Co se týká dětí, je vždy vhodné, pokud vše dokážete řešit tak, aby pociťovaly co nejméně změn. Můžete dále kontaktovat naši poradnu, kde je možné věnovat se vašemu problému konkrétněji.”
-
Rodinné predispozice nemoci
Mám rodinné predispozice rakoviny prostaty, je mi 56 let. Dosud jsem u žádného urologa, představa vyšetření mi není příjemná.
Mgr. Marek Rubricius: “Vyšetření zabere pár minut a provádí se pohmatem. Pokud vznikne podezření, čeká Vás nejprve laboratorní rozbor krve, který ukáže hladinu PSA. Pozitivní anamnéza v rodině samozřejmě zvyšuje riziko onemocnění, proto byste neměl otálet. Není nic lepšího než si potvrdit, že jste v pořádku. Vyšetření sebou navíc přináší ničím nahraditelné informace.”
-
Manžel nechce o nemoci mluvit
Můj manžel má diagnostikovanou rakovinu prostaty. Od chvíle, kdy se to dozvěděl, se mnou odmítá na tohle téma mluvit. Co s tím?
Mgr. Marek Rubricius: “Váš manžel není jediným mužem, který se po diagnostikování karcinomu prostaty stáhl do sebe a o svém onemocnění nechce hovořit. Pro ženy je to často nepochopitelné, protože mají jiný přístup k prevenci i léčbě. Muži se naopak často vnímají a posuzují optikou sexuálního výkonu a potence. Strach ze ztráty výkonosti je zcela výrazným hybatelem v oblasti psychického prospívání muže.
K vašemu problému je vhodné přistoupit jako k jiné ožehavé záležitosti, která vyžaduje společné řešení. Vašeho manžela znáte nejlépe a určitě sama poznáte, kdy je větší šance, že bude ochotný s Vámi mluvit a řešit nepříjemné záležitosti. Zkuste to podobně. Pokud neuspějete, nevzdávejte to.
-
Fotonová nebo protonová léčba?
Je šetrnější fotonová nebo protonová léčba?
MUDr. Jiří Stejskal: “Dle dostupných studií a doporučených postupů Evropské urologické asociace nejsou zatím k dispozici data jednoznačně prokazující výhody protonové terapie nad standardní fotonovou léčbou.”
-
Šance na zpomalení nemoci
Mám rakovinu prostaty s metastázemi. Existuje šance na zpomalení nemoci?
MUDr. Jiří Stejskal: “V případě pokročilého karcinomu prostaty, který přestal reagovat na hormonální léčbu, je na místě úprava této léčby. Obvykle to zahrnuje nasazení chemoterapie či novějších hormonálních léčiv. Vhodná je také léčba namířená proti růstu kostních metastáz. Léčebných možností je více a ne všechny jsou k dispozici na všech pracovištích. Bude tedy třeba konsultovat ošetřujícího urologa a onkologa, kteří nastaví novou léčbu s ohledem na celkový stav.”
-
Nejlepší řešení léčby
Byla mi diagnostikována rakovina prostaty. Můj ošetřující lékař upřednostňuje ozařování, onkolog doporučuje operaci, v protonovém centru považují operaci za nejhorší řešení, navrhují protonovou léčbu. Jsem zmatený. Co si mám vybrat jako nejlepší řešení?
MUDr. Jiří Stejskal: “Každá z metod, tedy radikální prostatektomie nebo radioterapie, je zatížena specifickými riziky, především inkontinence a poruchy erekce po operaci, zažívací potíže a krvácení z močových cest po ozáření. Dle dostupných studií a doporučených postupů Evropské urologické asociace nejsou zatím k dispozici data jednoznačně prokazující výhody protonové terapie nad standardní fotonovou léčbou.”
-
Problémy s erekcí po operaci prostaty
Po operaci prostaty mám problémy s erekcí. Nelepší se to ani po užití podpůrných prostředků.
MUDr. Jiří Stejskal: “Porucha erekce je bohužel častá a mnohdy trvalá komplikace radikální prostatektomie. Doporučena je léčba léky podporujícími erekci (Cialis, Viagra,…). V případě jejich selhání lze zvážit použití preparátů podávaných injekčně do penisu před pohlavním stykem, eventuálně v kombinaci s vakuovou pumpou. Efekt této terapie je ale velmi individuální a nelze jej předem odhadnout.”
-
Zvýšení PSA při ledvinovém kameni
Zvyšuje hodnotu PSA i nález ledvinového kamene? Prostata je na ultrazvuku normální.
MUDr. Jiří Stejskal: “Prostata postižená karcinomem může na ultrazvuku, při kterém byl zjištěn ledvinový kámen, vypadat zcela normálně, ultrazvuk tedy není k vyloučení nádoru prostaty využíván. PSA (prostatický specifický antigen, jehož zvýšení může v krvi může signalizovat karcinom prostaty, nezhoubné zvětšení prostaty nebo její infekci) může být v souvislosti s ledvinovým kamenem či močovou infekcí zvýšeno a je tedy třeba ho s odstupem několika týdnů po zaléčení a ústupu obtíží zkontrolovat.”
-
Zvýšení PSA u aktivního sportovce
U aktivního sportovce byla naměřena hladina PSA 10, 4. Je šance, že se nejedná o karcinom prostaty?
MUDr. Jiří Stejskal: “ Zvýšená hodnota PSA upozorňuje na riziko přítomnosti karcinomu prostaty, neznamená však, že je nádor určitě přítomen. Vyšší PSA může mít i jiné příčiny, například pouhé nenádorové zvětšení prostaty či chronický zánět, který se jinak neprojevuje. Pro podezření na přítomnost karcinomu, nikoliv pro jistotu, je prováděna biopsie. I při nálezu karcinomu je dobré vědět, že ne všechny karcinomy prostaty znamenají ohrožení zdraví a života pacientů. V současné době jsou naopak vyhlídky většinou celkem dobré a nádor mnohdy neznamená náročnou léčbu.”
-
Zvýšení PSA po hormonální léčbě
Po hormonální léčbě mám zvýšenou hladinu PSA. Je to reakce na ukončenou léčbu, nebo jde o recidivu?
MUDr. Jiří Stejskal: “Po vysazení hormonální terapie karcinomu prostaty často dochází ke zvýšení PSA. V závislosti na charakteru a délce předchozí terapie je vhodné zvážit provedení vyšetření k vyloučení výskytu metastáz a eventuelní opětovné nasazení hormonální terapie či jiné léčby. Zvýšení PSA je třeba konzultovat s ošetřujícím urologem či onkologem.”
-
Kontrola PSA z krve
Jak častá by měla být frekvence kontrol PSA z krve?
MUDr. Jiří Stejskal: “Frekvence kontrol PSA závisí zejména na jeho vstupní hodnotě a dále pak na jeho vývoji v čase. Při normálních hodnotách PSA následují kontroly po jednom roce, které ale v případě vyšších naměřených hodnot či nepravidelností mohou být častější.”
-
Zvýšení PSA po radikální prostatektomii
Při kontrolách po radikální prostatektomii se mi zvyšuje PSA. Mám obavy, že se nádor vrátí…
MUDr. Jiří Stejskal: “Za recidivu karcinomu prostaty po radikální prostatektomii (RAPE) je považována hodnota PSA větší než 0,2. U vzestupné tendence PSA je potřeba ji pečlivě sledovat, případně provést doplňující vyšetření (rentgen atd.)”.
-
Je rakovina varlat dědičná?
Před lety jsem překonal rakovinu varlat. Bojím se mít děti, aby to neměly také.
Mgr. Marek Rubricius: “Rozumím Vaší obavě. Budete pravděpodobně skvělý otec, pokud již nyní máte starost o potomky, kteří se ještě nenarodili. Je samozřejmě logické, že uvažujete tímto směrem, ale Vaše obavy by neměly ovlivnit tak stěžejní věc jako je početí a výchova dětí. Riziko, že Vaše děti mohou mít stejné problémy, se mírně zvyšuje oproti normě (v případě chlapců), ale je poměrně zanedbatelné v porovnání s jinými nástrahami, které život přináší. Zaměřit se jen na patologická dědictví a opomíjet ostatní možnosti by bylo chybou. Rozhodně bych nedoporučoval preventivně nemít děti.”
-
Možná neplodnost
Mám rakovinu varlete. Nastupuji na operaci a ještě jsem to neřekl přítelkyni. Bojím se, že mě opustí kvůli možné neplodnosti.
Mgr. Marek Rubricius: “Chemoterapie může dočasně snížit plodnost. V případě vysokých dávek i trvale. I proto se před operací doporučuje zamražení spermatu. Ozařování nemá vliv na sex ani plodnost a nebylo prokázáno, že po ukončení radioterapie či chemoterapie trvá vyšší riziko vrozených vad plodu.
O Vašem onemocnění informujte jen toho, koho uznáte za vhodné. Pokud necítíte, že je vhodný čas na takové sdělení, vyčkejte na vhodnější chvíli, kdy si budete jistější. Obecně ale platí, že nejbližším lidem bychom se svěřit měli, protože během léčby bývají naší největší oporou.
V případě potřeby, kontaktujte naši poradnu, kde Vás pomůžeme podpořit konkrétními argumenty.”
-
Možnosti léčby
Diagnostikovali mi rakovinu varlat. Jaké jsou možnosti léčby?
MUDr. Jiří Stejskal: “Současná medicína nezná jinou alternativu, než je odstranění varlete bez dalšího prodlení. Žádná jiná varianta bohužel neexistuje. Je to jediný doporučený postup.
Nicméně zbylé varle, pokud je zdravé, je naprosto dostatečné stran hormonální i rozmnožovací funkce. Kosmeticky se problém řeší po skončení případné chemoterapie a zhojení rány implantací testikulární protézy.”
-
Bulka na varleti
Našel jsem si bulku na varleti. Co když je to rakovina?
MUDr. Jiří Stejskal: “Ne každý útvar, který si objevíme v šourku, je karcinom. V každém případě ale s návštěvou lékaře neotálejte. Už jenom proto, abyste se přesvědčil, že je vše v pořádku.”
-
Mám strach!
Diagnostikovali mi karcinom varlete. Mám strach!
Mgr. Marek Rubricius: “Operace varlete není drastický ani ojedinělý zákrok. Celá léčba včetně následně terapie netrvá déle než několik týdnů. Pokud k operaci dojde, je přirozené mít respekt či strach. Povzbuzením by mělo být, že jde o jediný způsob, jak se vrátit k plnému zdraví.”