Nedokážu o svém onemocnění mluvit. Přijde mi to ponižující, stydím se.
Mgr. Marek Rubricius: “Pocity studu jsou časté. Vždy jde ale o mylné uchopení problému. Jde o onemocnění, které může postihnout jakoukoliv část těla. To, že se nemoc týká intimních partií, tento úhel pohledu prohlubuje.
Jde hlavně o to nemoc překonat, ostatní je podružné. Přesto, mluvte o vašich zdravotních obtížích jen tehdy, kdy sám chcete, s kým chcete a způsobem, který Vám vyhovuje. Nemoc nenese vizuální stigma a nikdo to na Vás nepozná. V případě potřeby nás dále kontaktujete, určitě nalezneme společné řešení.”
Mám čerstvě diagnostikovanou rakovinu prostaty a nevím, jak fungovat. Jak mám mluvit s dětmi, když nevím, zda to všechno dobře dopadne? Jak se mám motivovat v práci, která mi přestává dávat smysl?
Mgr. Marek Rubricius: “Většina lidí prochází po oznámení diagnózy určitými fázemi vyrovnávání se s mezními, existenciálními momenty. U každého v jiném tempu, ale je obvyklé počáteční výrazné rozhození každodenního rytmu. Často u nich dochází i k přehodnocení životních priorit.
Dejte si čas na přijetí dle Vašich možností a potřeb. Neexistuje recept na vzorové jednání. Je to vždy velmi individuální záležitost. Co se týká dětí, je vždy vhodné, pokud vše dokážete řešit tak, aby pociťovaly co nejméně změn. Můžete dále kontaktovat naši poradnu, kde je možné věnovat se vašemu problému konkrétněji.”
Před lety jsem překonal rakovinu varlat. Bojím se mít děti, aby to neměly také.
Mgr. Marek Rubricius: “Rozumím Vaší obavě. Budete pravděpodobně skvělý otec, pokud již nyní máte starost o potomky, kteří se ještě nenarodili. Je samozřejmě logické, že uvažujete tímto směrem, ale Vaše obavy by neměly ovlivnit tak stěžejní věc jako je početí a výchova dětí. Riziko, že Vaše děti mohou mít stejné problémy, se mírně zvyšuje oproti normě (v případě chlapců), ale je poměrně zanedbatelné v porovnání s jinými nástrahami, které život přináší. Zaměřit se jen na patologická dědictví a opomíjet ostatní možnosti by bylo chybou. Rozhodně bych nedoporučoval preventivně nemít děti.”
Mám rakovinu varlete. Nastupuji na operaci a ještě jsem to neřekl přítelkyni. Bojím se, že mě opustí kvůli možné neplodnosti.
Mgr. Marek Rubricius: “Chemoterapie může dočasně snížit plodnost. V případě vysokých dávek i trvale. I proto se před operací doporučuje zamražení spermatu. Ozařování nemá vliv na sex ani plodnost a nebylo prokázáno, že po ukončení radioterapie či chemoterapie trvá vyšší riziko vrozených vad plodu.
O Vašem onemocnění informujte jen toho, koho uznáte za vhodné. Pokud necítíte, že je vhodný čas na takové sdělení, vyčkejte na vhodnější chvíli, kdy si budete jistější. Obecně ale platí, že nejbližším lidem bychom se svěřit měli, protože během léčby bývají naší největší oporou.
V případě potřeby, kontaktujte naši poradnu, kde Vás pomůžeme podpořit konkrétními argumenty.”
Diagnostikovali mi rakovinu varlat. Jaké jsou možnosti léčby?
MUDr. Jiří Stejskal: “Současná medicína nezná jinou alternativu, než je odstranění varlete bez dalšího prodlení. Žádná jiná varianta bohužel neexistuje. Je to jediný doporučený postup.
Nicméně zbylé varle, pokud je zdravé, je naprosto dostatečné stran hormonální i rozmnožovací funkce. Kosmeticky se problém řeší po skončení případné chemoterapie a zhojení rány implantací testikulární protézy.”
Našel jsem si bulku na varleti. Co když je to rakovina?
MUDr. Jiří Stejskal: “Ne každý útvar, který si objevíme v šourku, je karcinom. V každém případě ale s návštěvou lékaře neotálejte. Už jenom proto, abyste se přesvědčil, že je vše v pořádku.”
Diagnostikovali mi karcinom varlete. Mám strach!
Mgr. Marek Rubricius: “Operace varlete není drastický ani ojedinělý zákrok. Celá léčba včetně následně terapie netrvá déle než několik týdnů. Pokud k operaci dojde, je přirozené mít respekt či strach. Povzbuzením by mělo být, že jde o jediný způsob, jak se vrátit k plnému zdraví.”